Spokojnie, Facebook ma się dobrze

Pogłoski na temat śmierci social media są mocno przesadzone. Przynajmniej w Polsce.

Wczoraj Sotrender opublikował ogólnodostępny raport na temat social media w Polsce w 2014 roku. Dużo cyferek i wykresów, nic ciekawego. Właśnie dlatego pozwoliłem sobie przygotować małe streszczenie z komentarzem.

1. Do końca przyszłego roku na Facebooku będzie prawie 20 milionów Polaków. Łał. Ponad połowa Polaków. Biorąc pod uwagę starsze, mniej technologiczne pokolenie, wynik ten wydaje się niemalże nieprawdopodobny. Social media w Polsce jest już faktem i czasy, w których niepoważnie traktowano marketing online już są dawno za nami i nie wrócą.

2. To tyle w kwestii dzielenia się w social media. YouTube (16 mln do końca 2014) nie jest w pełni tego typu serwisem. Natomiast G+ (5,7 mln do końca 2014) i Twitter (2,1 mln do końca 2014) naturalnie stanowią grupy warte uwagi, jednak pamiętajmy że znakomita większość użytkowników G+ i Twittera korzysta także z Facebooka i zapewne tam woli śledzić swoje marki.

3. Marki będą coraz aktywniejsze, a obsługa klientów na FB bardziej kompleksowa. Nic zaskakującego, Internauci są leniwi – łatwiej jest napisać coś na Facebooku niż zadzwonić, a co dopiero iść do salonu danej marki. Za obsługą klienta powinna iść także szybkość – pracownicy zajmujący się social media powinni 24/7 być w stanie odpowiedzieć na pytania/wątpliwości/zażalenia itp.

4. Administratorzy stron nie mają pomysłu na swoje fanpage’e. Najczęściej występują na nich konkursy i zaproszenia. Często pojawiają się treści obrazkowe.

5. Hashtagi są passe. Najczęściej używany – „#konkurs”.

Wnioski? Liczyć się będzie szybkość, kreatywność, kompleksowość. Niby nic zaskakującego, jednak wielu social media managerów o tym zapomina, traktując Facebooka jako przedłużenie komunikacji firmy, nie jako coś co ma stać w równych rzędzie z obsługą offline.

Rzecz jasna zachęcam do pobrania całego raportu, znajdziecie tam więcej ciekawych informacji.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 21 listopada 2013 by in Social Media and tagged , , , , .
%d blogerów lubi to: